Tavo pradėtas pokalbis gali pasisukti netikėta linkme. Žmogus, su kuriuo kalbiesi, gali nenorėti toliau kalbėti. Pasirengimas teigiamoms ir neigiamoms reakcijoms padės Tau patogiau jaustis per pokalbį.
Ką daryti, jeigu su manimi nenori kalbėtis?
Artimasis gali būti dar nepasirengęs kalbėti apie savo patirtį. Tai jo / jos asmeninis pasirinkimas – kalbėti apie savižudybę ar ne. Nereikia jo / jos spausti.
- Pasakyk, kad Tu visada šalia, jeigu jam / jai reikės palaikymo ar pagalbos.
- Leisk laiką kartu su artimuoju. Kartais užtenka tik būti šalia.
- Pakartok savo klausimą po kurio laiko. Gali būti, kad anąsyk tiesiog buvo netinkamas laikas pokalbiui.
- Užsimink, kad be tavęs yra kitų žmonių, su kuriais jam galbūt labiau norėtųsi kalbėtis (pvz., kitas artimasis, emocinės pagalbos konsultantas, šeimos gydytojas ar psichikos sveikatos specialistas).
Ką daryti, jeigu žmogus nenori susitikti su specialistu?
Artimajam gali prireikti laiko, kol jis bus pasirengęs susitikti su specialistu. Gali būti, kad jis niekada to ir nepanorės. Svarbiausia jam padėti suprasti, kad pagalba turint minčių apie savižudybę yra tokia pat svarbi, kaip ir turint kitų sveikatos problemų (sunkiai susirgus, patyrus lūžį ir pan.).
- Pasakyk artimajam savais žodžiais: „Kad ir kiek skausmo patiri šiuo metu, Tu esi ne vienas (-a). Yra daug žmonių, kurie gali Tau padėti. Laiku suteikta ir tinkama pagalba gali padėti Tau įveikti patiriamus sunkumus bei skausmą“.
-
Pasidalink, kad yra įvairių būdų gauti pagalbą: susitikti gyvai, pasikalbėti telefonu ar vaizdo skambučiu, susirašinėti internetu ar pačiam padėti sau.
-
Informuok, kad yra prieinama profesionali pagalba ir patark, kur prireikus jos ieškoti (Nuoroda čia: https://tuesi.lt/pagalbos-teikejai/).
- Nekelk sąlygų ir nesakyk, kad padėsi tik tada, jeigu jis / ji kreipsis į specialistą.
Padėk artimajam užpildyti saugumo planą arba susikurti saugumo dėžutę
Pasinaudodamas (-a) mūsų parengtomis instrukcijomis, gali padėti artimajam užpildyti saugumo planą arba susikurti saugumo dėžutę.